بلاگ
May 22, 2014 by فروش و بازاریابی

اول تعیین کنید از چه کسی می خواهید سرمایه برای کسب و کارتان جذب نمایید؟

خیلی از کتاب‌های کسب و کار وقتی در مورد جذب سرمایه صحبت می‌کنند اولین چیزی که شما را مجاب به آماده نمودنش می‌نمایند طرح کسب و کار است.
اما دکتر راینیک فکر می‌کند که شما اول باید بدانید از چه کسی می‌خواهید منابع مالی را تامین کنید؟
اگر انتخاب شما این باشد که از افراد خانواده خود منابع مالی را تامین کنید بیشترین چیزی که احتیاج دارید جلب اعتماد است!


افراد مختلف نسبت به سطح آشنایی‌شان با شما به موضوعات مختلفی فکر می‌کنند. وقتی شما از یکی از نزدیکانتان درخواست تامین سرمایه می‌کنید مهمترین چیزی که آنها احتیاج دارند این است که مطمئن باشند به یک فرد نابالغ که صرفا براساس هوا و هوس تصمیم گرفته یک کسب و کار راه بیاندازد طرف نیستند! بیش از هر چیز باید بتوانند به شما اعتماد کنند و بدانند روی یک اسب برنده شرط بندی کرده‌اند (!) ، ضمن اینکه به یکی از اطرافیان که به وی اعتماد دارند – تاکید می‌کنم اعتماد دارند! – کمک کرده‌اند!


اصلا مقصودم این نیست که طرح‌های تجاری را کنار بگذارید. در مسیر کسب و کارتان یقینا به پیشرفت‌هایی نایل خواهید شد اما بدون طرح دقیق کسب و کار، کلاهتان پس معرکه است. در همین سال‌های اخیر که به عنوان مشاور درگیر کمک به شرکت‌ها و جوان‌های تازه کار برای جذب منابع مالی بودم متوجه شدم هرجا صحبت سرمایه گذار بیرونی در میان بوده اولین نکته‌ای که سرمایه گذار به آن توجه می‌کند اعداد و ارقامی است که ارائه می‌دهید!
قصد توضیح اضافه ندارم اما دومین موضوعی که برای سرمایه گذار ایرانی اهمیت بسیاری دارد (البته برای محافظه‌کارها از اعداد و ارقام هم مهمتر) تضمین و مسائل حقوقی کسب و کار است.

به موضوع اصلی برگردیم ، خیلی وقت‌ها سرمایه گذار در پی آن است که بداند شما واقعا از پول چقدر سردر می‌آورید! اکیدا توصیه می‌کنم که دانش مالی خود را گسترش دهید. جذب سرمایه برای کسب و کار بدون دانش مالی مثل آن است که اسلحه خطرناکی در اختیار شما باشد اما ندانید از کدام سمتش باید نشانه بگیرید.
همان اندازه که جذب سرمایه می‌تواند سرعت شما را زیاد کند همان اندازه هم ممکن است شما را در سراشیبی قرار دهد.
پس مدنظر داشته باشید با توجه به گزینه انتخابی خود برای جذب سرمایه ، به فاکتورهایی که هر نوع سرمایه گذار ممکن است علاقه نشان بدهد وقت بگذارید و در آن حوزه خودتان را تقویت کنید.
مطمئنا در مورد جذب سرمایه سوالات بسیاری دارید ،خوشحال خواهم شد پاسخگوی سوالات شما باشم

tagged: , , , , ,

2 Comments